PISTOLE DESERT EAGLE – POUŠTNÍ OREL
Pistole Desert Eagle zůstává stále jednou ze dvou nejvýkonnějších pistolí světa. Vznikla někdy po roce 1980 u americké firmy Magnum Research, Inc. v Minneapolisu (Minnesota, USA), sériovou výrobu ale záhy převzala izraelská firma Israel Military Industries Ltd. (IMI). Před nedávnem se sice vrátila výroba na krátký čas zpátky k rodné firmě, dnes se ale zbraň opět vyrábí v Izraeli (Israel Weapon Industries, Ltd.-IWI), a v USA se pouze provádí její – velmi rozličná - povrchová úprava. Jen nenápadná waltherovská stuha na pravém boku přední části závěru napovídá, že minimálně určitý (ne-li 100%) podíl na výrobě nese také tato světoznámá německá zbrojovka. Zhruba od roku 1993 dováží zbraň do ČR pražská firma MPi (www.mpicz.com), k mání je také u českobudějovické společnosti CB Servis Centrum s.r.o. (www.guns-trade.cz )
Tělo zbraně je klasické ocelové nebo z duralu (asi o 280 g lehčí). Ocelový závěr zbraně se uzamyká pootočením rotačního závorníku do ozubů zadní extenze hlavně jako u pušek AR-15/M16, automatika zbraně využívá tlaku plynů na píst v plynové komoře pod hlavní. Plyny se odvádějí z předního konce nábojové komory před píst dlouhým plynovým kanálkem v masivu hlavně. Dvojice předsuvných šroubových pramencových pružin malého průměru je uložena po stranách plynového prostoru pod hlavní. Bicí mechanismus je kohoutový s odpruženým úderníkem, do lůžka pro dno nábojnice vyčnívá odpružený vyhazovač. Oboustranná páčková pojistka v zadní části závěru jistí přímo úderník. Standardní armádní spoušť se dvěma odpory lze údajně také nahradit stavitelným spoušťovým mechanismem. Klasická otevřená mířidla jsou nasunuta v příčných rybinách horní části hlavně a závěru, pro mířenou střelbu nabízí výrobce stavitelné sportovní hledí Millett s červeně nebo bíle zvýrazněnou muškou. Mohutná hlaveň zbraně nese v horní části podélnou vnější rybinu k montáži zaměřovacího dalekohledu pro střelbu na vzdálenosti až do 150m. Axiální fixaci optiky na liště zajišťují příčné ozuby obdélníkového průřezu. Kromě klasických kroužkových montáží nabízí sortiment příslušenství také montáže ve tvaru lišty Picatinny, oba druhy montáží pochopitelně s podhledem pro nouzové použití běžných klasických mířidel. Na přední příčku lučíku lze upevnit laserový značkovač LaserDot. Standardní střenky ze syntetické pryže, kryjící běžně rukojeť zezadu a ze stran, lze nahradit stejnými střenkami z exotických dřev, nebo návleky Hogue s lůžky pro prsty v předním hřbetu.
Prospekt americké firmy Magnum Research, Inc. nabízí pistoli ve čtyřech výkonných rážích: 357 Mag, 44 Mag, 50 AE a 440 Cor-Bon Mag, všechny verze se 6“ a 10“hlavněmi (pro ráže 357 Mag a 44 Mag nabízí dokonce i 14“hlavně ke střelbě na siluety). Obsah přímého schránkového zásobníku je diktován použitou ráží: zásobník pro ráži 357 Mag pojme 9, pro 44 Mag 8 a pro ráže 50 AE a 440 Cor-Bon Mag 7 nábojů. V nabídce je také kufřík se zajímavou soupravou, označenou jako Mark XIX Component System Package. Souprava zahrnuje černé duralové tělo zbraně ráže 44 Mag (včetně zásobníku), a soupravu výměnných hlavní v rážích 44 Mag, 50 AE a 357 Mag a v délkách 6“ a 10“. Soupravu doplňují zásobníky 50 AE a 357 Mag, a pro ráži 357 Mag navíc také výměnný závorník.
Zajímavá je široká nabídka možných povrchových úprav: zatímco standardem je matné černění, může být zbraň na přání také leskle brynýrovaná (PB), leskle niklovaná (BN), matně (MC), pololeskle (BC) či leskle (PC) chromovaná, leskle brynýrovaná se zlacenými ovládacími prvky (PBGO), saténově niklovaná (SN) a dokonce i – s výjimkou mířidel - celá zlacená (GO). Nejnovější nabídkou je klimatickým podmínkám absolutně odolná povrchová vrstva karbidu titanu (TC) o tvrdosti 80 HRc. Zlacené prvky lze údajně dodat na jakékoliv provedení zbraně.
A střelba? Pistole samotná je veliká a těžká (kolem 2,0 kg). Rukojeť je dosti široká, aby pojala zásobník s náboji ráže 44 Mag (délka nábojnice činí 32,64 mm), hladká a bez lůžek pro prsty. Její spolehlivé držení nedělá potíže jen střelci s velkýma rukama. Z hlediska akce BigBum pouze „střední“ náboj 44 Mag ovšem patří k výkonným nábojům, vyvolávajícím silný zpětný ráz. Osa hlavně je navíc poměrně vysoko nad rukou. Protože zbraň střílí z úplně uzamčeného závěru, eliminují značný účinek zpětného rázu i nadhození zbraně po výstřelu pouze hmotnost zbraně a její rozložení (hmotnost její přední části). Přesto, že jsou zpětný ráz výstřelu i nadhození ústí poměrně dobře zvládnutelné, má střelba z pistole Desert Eagle do příjemné střelby daleko. Ačkoliv se zbraň vyznačuje poměrně hrubým zpracováním a značnými vůlemi, střílí – i s vojenskou spouští a s otevřenými mířidly - přijatelně přesně: na 20 m jsou zásahy v kruhu kolem 100 mm.
A účel takové zbraně? Pistole se dnes užívá především pro sportovní účely, v USA k lovu zvěře krátkou zbraní, a také jako krycí zbraň při lovu nebezpečné zvěře kulovnicí.
Základní technická data zbraně v ráži 44 Mag a 50 AE:
náboj: 44 Mag (44 RemMag) 50 AE
rozměry zbraně - dxvxš (mm):
270x145x32 267x149x32
délka hlavně (mm): 152,4 (6“) 152,4 (6“)
prázdná hmotnost zbraně (g): 1897 2050
obsah zásobníku (nábojů): 8 7
vzdálenost mířidel (mm): 215 210
vo (ms-1): 360 426
Eo (J): 547 1764
(při hmotnosti střely 15,5 g 19,44 g)
(Pozn.: Náboj 44 RemMag vznikl v roce 1955 pro revolver S&W 44 Mag, později byl použit pro řadu dalších revolverů i některé kulovnice. Náboj 50 AE vznikl v roce 1988 na základě snahy vyvinout pro pistoli, nabízenou dosud ve výkonných revolverových rážích, ještě výkonnější náboj a v komerčně zajímavější ráži. Má nábojnici stejné délky a se stejným průměrem dna, jako náboj 44 Mag. Náboj 440 Cor-Bon Mag, který je specialitou firmy Magnum Research, vznikl pouhým seškrcením nábojnice 50 AE do krčku pro střelu 44 Mag.)
Ing. Jiří Fencl
Prameny:
Podklady firmy Magnum Research, Ltd.,
Střelecká revue 3/87, 9/92, 11/10.