Nutno říci předem, že vůbec nemám ambice nože kovat. Ručně kované tradiční nože jsou určitě super. Je také určitě super, když mohu říci, že jsem vykoval čepel z nějakého péra sehnaného na vrakovišti (nebo z řetězu motorové pily či kotouče cirkulárky).
Za prvé ale nejsem kovář s letitou praxí. A za druhé – ušlechtilé nerez oceli zpravidla vyžadují takové kalící teploty či tak náročný proces mražení a popouštění, že jinak než v profesionální kalírně se to prostě udělat nedá.
V žádném případě nechci zatracovat ručně kované nože. Mistr kovář nepochybně dovede s materiálem udělat divy.
Domnívám se ale, že dnes je k dispozici taková škála průmyslově vyráběných ocelí s prvotřídními vlastnostmi a postupy jejich výroby jsou na takové úrovni, že si mezi nimi každý vybere.
Na jedné straně by se na čepeli nemělo šetřit. Charakterizuje celý nůž a jeho účel a způsob jeho využití.
Na straně druhé ale nemusím mít hnedka ručně kovanou čepel z damašku.
Materiály čepelí:
Ocel Böhler N 690 – je to špičkový materiál, používaný mimo jiné firmou Extrema Ratio. (Mám před lety zakoupené dva nože této značky a z tohoto materiálu a perfektně drží ostří a zároveň se dobře brousí.) Čepel z této nerezové oceli dosahuje tvrdosti 58 HRC , při tom je dostatečně pružná a nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Cenově je tato ocel relativně dostupná, takže zbytečně nezvyšuje cenu nože.
Ocel 8OCrV2 – (L2) - uhlíková, pružinová ocel, běžně používaná k výrobě nožů. Lépe se zpracovává a dosahuje tvrdosti přes 60 HRC. Je také levnější než N690. Čepel z tohoto materiálu ale vyžaduje ošetření olejem, jinak má tendenci rezavět.