4 nejdůležitější aspekty sportovního výkonu jsou – trénink, rozvoj schopností, výživa a odpočinek. Je třeba si uvědomit, že správná strava , resp. její načasování je nedílnou součástí tréninku. Adekvátní příjem potravy a jeho správné načasování ovlivňuje jak schopnost trénovat, tak rychlost regenerace a rozvoj schopností. Rovněž snižuje možnost poškození svalstva, podporuje tvorbu svalové hmoty, nárůst síly a omezuje riziko poranění. Jelikož trvá 24–48 hodin, než se obnoví zásoby energie, na vašem dnešním výkonu se projevuje mimo jiné i to, co jste měli včera k večeři.
Trocha zamyšlení nad tzv. nutričním timingem Vám pomůže :
1.Optimalizovat příjem energie v průběhu celého tréninku
2.Dosáhnete co nejlepšího „osvalení“ a opravy drobných poranění svalů způsobených tréninkem
3.Doplníte potřebné živiny spotřebované tréninkem, čímž předejdete oslabení imunity
4.Zlepšíte regeneraci a rychlost přípravy na další trénink
Energie – většina potravy kterou zkonzumujete, není využitelná jako zdroj energie hned po té, co tak učiníte. Tělo ji musí strávit a připravit ji při tom tak, aby ji později mohlo využít. Na této přípravě pak závisí, jak bude tato potenciální energie v případě potřeby změněna na využitelnou energii . To znamená, do jaké míry ji vaše tělo dokáže použít, až ji bude potřebovat. Je jasné, že krátký a intenzivní výkon potřebuje jiné druhy energie, než dlouhá, vytrvalostní práce. Proto je důležité dostat jídlo z talíře ve správný čas na správné místo vašeho těla. CO, KOLIk a KDY SNÍTE MÁ VLIV NA ÚROVEŇ A OPTIMALIZACI ZÁSOB ENERGIE.
Regenerace – během minut a hodin po cvičení vaše svaly odpočívají po práci, kterou odvedly. Musí se obnovit energie, opravit drobné trhlinky a poškození, která během tréninku vznikla. Zajištění správných živin ve správném množství a ve správný čas toto vše urychluje a zlepšuje. Živiny do svalů pomáhají dopravovat enzymy a hormony. Ty vykazují nejvyšší aktivitu bezprostředně po cvičení. Kvůli určitým omezením trávicí soustavy je ale třeba například proteiny přijímat nejen bezprostředně po tréninku, ale průběžně, během celého dne. REGENERACE TEDY NENÍ POUZE DOBA BEZPROSTŘEDNĚ PO CVIČENÍ, ALE I TO, JAK SE CHOVÁTE BĚHEM NÁSLEDUJÍCÍCH 24 HODIN.
Poškození svalů a budování svalové hmoty – nutričním timingem omezíte poškození svalové tkáně během tréninku a přispějete k budování svalstva. Sacharidy uskladněné ve svalech právě tomuto napomáhají. Při odporovém tréninku slouží jako zdroj energie a chrání před nadměrným poškozením. Po tréninku a během regenerace iniciují hormonální změny, podílející se na budování svalové hmoty. Konzumace sacharidů a proteinů hned po tréninku pomáhá nabírání svalového objemu. Imunita a prevence poranění – je prokázáno, že dlouhodobé a namáhavé cvičení snižuje funkci imunitního systému. Pokud cvičíte a máte ve svalech omezené či vyčerpané zásoby sacharidů, snižujete krevní zásobení imunitních buněk a potlačujete tak jejich funkci. Cvičení ve stavu sacharidové negace zapříčiňuje vznik stresu a rozvoj zánětlivých faktorů. Stejně tak dehydratace a nízká hladina cukru v krvi způsobuje únavu a ztrátu pozornosti,zpomaluje reakce,zhoršuje koordinaci. POKUD SACHARIDY PŘIJÍMÁTE BĚHEM VYTRVALOSTNÍHO TRÉNINKU, TYTO EFEKTY JSOU POTLAČENY.
Použité materiály:Výživa pro maximální sportovní výkon.Skolnik Heidi,Chernus Andrea.Grada,2011.