Střelná poranění nejsou naštěstí v našich mírných končinách nijak častá. Ale dochází k nim. Takové poranění je každopádně vážným zraněním a tak je třeba k němu přistupovat.
Budeme zde řešit pouze střelné rány způsobené kulkou, vystřelenou z krátké či dlouhé palné zbraně.
Taková kulka má vysokou rychlost, která po vniknutí do těla značně poklesne. Kulka je při průniku tkání brzděna, kromě toho vychylována do různých směrů, může se i otáčet kolem některé své osy. Říká se, že kulka „vandruje“ . Během toho se může i rozpadnout na několik částí, z nichž každá se může chovat obdobně. Čím více se kulka oddělí od původního směru, tím větší poranění uvnitř těla způsobí.
Díra, kterou kulka svojí cestou tělem způsobí, je střelný kanál. Pokud se kulka roztrhla nebo zasáhla kost , vzniklé úlomky vytvoří tzv. sekundární střelné kanály. To samozřejmě dramaticky zvyšuje způsobenou škodu.
Rozlišuje se :
Průstřel - to je střelná rána, kdy kulka projde tkání a vyjde z ní ven. Tam, kde vnikla, je rána poměrně malá. Tam, kde vyletí ven, je rána vždy větší.
Zástřel – to je, když kulka ven nevyletí, ale uvízne uvnitř.
Nástřel - to je, když kulka byla něčím zbrzděna, zasáhla tělo, ale neměla dostatek energie na proniknutí dovnitř.
Postřel - je poranění způsobené kulkou, která se o tělo otřela. Rána je proto otevřená.
Kulka, která byla při průniku tělem zbrzděna, předává svoji pohybovou energii do okolní tkáně. Tím vznikne tlaková(před kulkou) a podtlaková(za kulkou) vlna. Ta způsobuje masivní poškození všeho v okolí (buněk, nervů, cév,kostí)
Průnik kulky organismem vyvolá jednoznačně takovou reakci nervové soustavy, že upadne do traumatického šoku.
Kulka vás v zásadě může zabít třemi způsoby.
Zasáhne vás do hlavy – to je okamžitý konec. Hotovo.
Zasáhne vás do hrudníku. Tam začne vandrovat, protože trefí žebra nebo orgány a způsobí masivní trauma a krvácení. Bez okamžité lékařské pomoci těžko přežijete.
Zasáhne vás do končetiny či měkkých částí břicha. Máte cca 20 min. čas než vykrvácíte. Takže musíte hodně rychle sehnat lékaře.